III dalis. Kaip „Aukštyn kojom“ su Zarasų pareigūnais bendravo


Aplankyti objektai: Žvejybos muziejus Midūnų kaime, Lietuvos Etnokosmologijos muziejus, Stelmužės bažnyčia, Salako bažnyčia, Ladakalnis, apžvalgos bokštas netoli Ginučių, Dubingių piliavietė ir smuklė.
Taškų skaičius: 210
Nuvažiuota: ~ 439 km

Saulėtą sekmadienį iš namų išsikuitėme anksčiau nei paprastai – 8 val. ryto. Bandelės, daržovės, dešrelės – tradiciniai mūsų “palydovai”.

Šįkart šturmuosime Aukštaitiją. Valandėlė kelio ir mes jau Mindūnuose, kur mums, dar nespėjusiusiems išlipti iš automobilio, jau draugiškai mojo ežerų žvejybos muziejaus gidas.

Fainasis muziejaus gidas

Ponas Pranas išdidžiai pasigyrė, kad Molėtų rajonas „bagotas“ ežerais, kurių čia virš trijų šimtų priskaičiuojama. Čiauškučio gido dėka sužinojome įvairiausius žuvų gaudymo būdus: tinklais, žeberklais, skrituliais, samčiais ir t.t. Julius (Trinkūnas) atrado savo pavardės kilmę – ar tik nebus ji nuo „trinkinės“ žvejybos (kai po ledu plaukiojančios žuvys apsvaiginamos trenkus mediniu plaktuku į ledą) kilusi?

"Rakandai"

Pamatėme gausybę senovinių „rakandų“, kurių paskirties net atspėti nesugebėjome (gidą iki ašarų prajuokinom sviesto gamybos aparatą senoviniu „čainiku“ išvadinę...). Po be galo greitai prabėgusios valandos atsisveikinę su šauniuoju užkietėjusiu žveju, pajudėjome toliau – už 15 min. turime būti etnokosmologijos muziejuje.

Kompromatas etnokosmologijos muziejuje :)


"Aukštyn kojom" ar žemyn galva...


Čia prisijungėme prie vaikučių grupės. Muziejaus kasininkė sukrizeno, pareikšdama, kad įgysime ateityje labai naudingos praktikos su vaikais. Sudalyvavę ikimokyklinukams skirtoje ekskursijoje, užkopėme į apžvalgos bokštą. Nuo čia atsivėrė miškingas, ežerėliais nusėtas Molėtų kraštovaizdis.



Palikę etnokosmologijos muziejų, pusryčiavome šalia dangaus šviesulių stebyklos – šventvietės. Tai ratas, sudarytas iš dešimties stulpų su kalendoriniais ženklais ir akmeninio Saulės – ugnies aukuro.

Šitas amžiais nenustygsta vietoje...

Užkandę pasukome Zarasų link. Čia ir prasidėjo mūsų nuotykiai. Dar prieš tai, kelyje Vilnius – Molėtai sutikome tvarkos sergėtojų ekipažo imitaciją, stovinčią pakelėje, kas vairuotojai, nors ir važiuojančiai sąlyginai tvarkingai, sukėlė šiek tiek streso. Toliau keliauninkai atidžiai stebėjo draugiškus eismo dalyvius, pamirksinčiomis šviesomis ir taip primenančius apie KET`ą. Na, o Zarasuose, per vėlai sureagavę į draugiškai pamirksėjusią mašiną ir nepastebėję, kad jau esame mieste, buvome pareigūnų sustabdyti. Vairuotoja, išėmusi iš ant palangės saulės atokaitoje besimėtančios kuprinės dokumentus, nedrąsiai perspėjo patrulį „atsargiai, karšti“. Paklausęs, kur keliaujame, gerasis pareigūnas priminė, koks mieste yra leistinas greitis ir palinkėjo gero kelio į Stelmužę.

Jos link judėjome tvarkingu PENKIASDEŠIMTIES kilometrų per valandą greičiu, kol...atsidūrėme Latvijos pasienyje. Čia pasisveikinome su pasienio pareigūnais, pasiteiravome kelio į Stelmužę. Net ir gavę išsamų instruktažą (ir perspėjimą, kad gali pasidaryti bloga) vis tiek sugebėjome nuklysti į šalį. Sustoję dar kartelį klausėme kelio, tik šįkart jau miestelėnų, vaikštinėjančių ežero pakrante. Draugiška šeima nurodė mums kelią ir perspėjo...kad gali pasidaryti bloga. Susidomėjome, kas ten per kelias? O kelias buvo nuostabus: kalnelis, pakalnė, vingis. Tokių linksmųjų kalniukų (ir dar nemokamų) reikėtų gerai paieškoti! Taigi, 10 km kelias iki Stelmužės tikrai neprailgo: krykštavome ir spygavome ant pakelės kalniukų pajutę nesvarumo būseną. Ieva visą laiką klykė "gazooo", aš "daugiau šimto nelėksiuuuu", o bernai gale prisisegė diržus ir tyliai kaip pelės sėdėjo... :)

Stelmužės ąžuolas

Sustojome prie Stelmužės ąžuolo. Senolis turi jau daugiau kaip 1500 metų. Ąžuolo kamieną apimti gali tik 8-9 vyrai, tai mes to padaryti net nebandėme, tiesiog nusifotografavome ir nuėjome prie Stelmužės bažnyčios, įsikūrusios jaukioje, ramybe dvelkiančioje vietoje. Sakoma, kad ją XVII a. statė baudžiaunininkai vien su kirviais ir kaltais, o vinys buvo panaudotos tik durims. Viduje bažnytėlė dvelkte dvelkė jaukumu. Pajudėjus atgal, netoliese aptikome „vergų bokštą“, kuriame baudžiavos laikais dvarininkai išplakdavo prasikaltusius baudžiaunininkus rykštėmis ir uždarydavo juos čia visai nakčiai.

Stelmužės bažnytėlė

Dar kartelį praskrieję linksmaisiais kalnelias, pasukome Salako link. Senoji miestelio bažnyčia buvo statyta dar XV a. Įdomu lankyti senove ir paslaptimis dvelkiančius objektus. Tai, ką pamatėme, trumpam užkando žadą: išvydome įspūdingą, iš tašytų akmenų statytą Salako bažnyčią, su į dangų kylančiu bokštu. Nors ji ir iškilo tik prie šimtą metų, atrodo taip, tarsi stovėtų čia nuo seniausių laikų.

Salako bažnyčia...

...ir mes :)

Toliau apylinkėmis pasigrožėti butų galima nuo netoliese esančio apžvalgos bokšto, bet jis buvo uždarytas. Galvas užvertę paspoksojome į aukštyn vingiuojančius laiptelius ir nurūkome toliau. Mūsų skrandžiai skanduote skandavo „Dešrelių! Dešrelių!”. Pasukome į vieną iš pakelės poilsiaviečių.

Ginučių apžvalgos bokštas

Sustoję prie ežeriuko, supratome, kad neturim ugnies. Tada Ieva ir Sandra išsiruošė į kaimą degtukų ieškoti (nes su automobilyje rastomis priemonėmis įkurti laužo niekaip nepavyko. Kaimelyje Ieva savo klausimais iš serijos „kur yra artimiausia parduotuvė?“ sutrikdė prie namo saulės atokaitoje besiilsinčią senolę. Tada atkakliosios „degtukų ieškotojos“ užkalbino prie kelio rymantį dieduką. Šis papasakojo, kad mes galime keliauti arba į Ignaliną, arba į Ginučius, tačiau pastaruosiuose viskas brangiau, o parduotuvė didesnė Ignalinoje. Tada, mums paprašius parduoti degtukų, diedukas šūktelėjo žmonai: „močia, ar degtukų turim?“. Maža jų anūkėlė atnešė mums visą dėžutę. Išmainę degtukus į sausainių pakelį, „ugnies nešėjos“ grįžo į stovyklavietę.

Laužas, užkurtas be degtukų

Čia „Aukštyn kojom“ susikūrė du laužus vieną iš parvežtų degtukų (kitaip tas laužas dar vienkartine šašlykine vadinamas), kitą – iš miške rastų medžiagų: virvelės, sausų žolių, pagaliukų (taip sakant, „skautišku“ būdu Julius su Tomu įkūrė ugnį). Kol laužai kūrenosi, Tomas su Sandra lenktyniavo ežero pakrantėje. Kai jau džinsai sušlapo ir apsitaškė purvu, buvo nuspręsta, jog metas kepti dešreles. Po sočios vakarienės dar padrybsojome prie ežero, įlipome į medį (ir vargais negalais išlipome) ir iškeliavome namų link.

Pakeliui užsukome į romantiškuosius Dubingius. Čia buvo viena didžiausių Lietuvos piliaviečių, kurios istorija prasidėjo iškart po Žalgirio mūšio Vytautui pastačius pilį. XVI a. čia stovėjo Radvilų pilis, į kurią po slaptų vedybų su Žygimantu Augustu buvo atgabenta Barbora Radvilaitė. Paskutinis sustojimas, kuriame išsiropštėme apsižvalgyti, buvo Dubingių miestelio XIX a. smuklė. Grafas Boleslovas Tiškevičius ant senų pamatų pastatė taip vadinamus užvažiuojamuosius namus su didele ratine ir tvartu. Šiame rąstiniame pastate iki 1940 m. veikė smuklė. Kadangi ji jau buvo uždaryta, alaus įsigyti nepavyko, todėl tiltu per Asvejos ežerą (ilgiausią Lietuvoje) pasukome Vilniaus link. Tai seniausias medinis tiltas, nutiestas per ežerą dar „Smetonos laikais“. Lietuvos prezidentas A.Smetona atvykęs į Dubingius negalėjo per ežerą persikelti į miestelį. Ta priežastis ir miestelėnų prašymas lėmė, kad būtų pastatytas tiltas.

Dubingių smuklė

Kelionės namo metu mus tradiciškai lydėjo besileidžianti saulė. Grožėjomės raudono dangaus fone besikeičiančiu Aukštaitijos kraštovaizdžiu, aptarinėjome praėjusios dienos įspūdžius: ežerų žvejybos ypatumus, savo grožiu ir jaukumu nustebinusias mažiau žinomas bažnyčias, iš ties labai gražią gamtą, vietinių žmonių draugiškumą ir be jokios abejonės – Zarasų kelių eismo priežiūros pareigūnų geranoriškumą. Tai jau trečia kelionė po vos 65,2 tūkst. km² plotą užimančią Lietuvą, o nauji atradimai bei aplankytos vietos nenustoja mūsų žavėti ir stebinti. Su nekantrumu pradėjome planuoti sekančią kelionę į Žemaitiją.

Laukite tęsinio...


II dalis. Kaip “Aukštyn kojom” savo komandos pavadinimą sugalvojo…

Aplankyti objektai: Ūlos akis, Čepkelių raistas, Bitininko namelį Musteikos kaime, Merkinės piliakalnis, Balbieriškio atodanga.
Taškų skaičius: 120
Nuvažiuota: ~380 km

Nuostabų sekmadienio rytą ne visi nubudome žvalūs ir išsimiegoję – gatvės muzikos dienos renginiai ir šokiai iki ryto kai kuriems dalyviams leido numigti vos kelias valandas. Tačiau ar tai kliūtis? Juk keliauti tai mes norim, o keliaujam aukštyn kojom :) Taigi, susėdę į šį kartą vyšninės spalvos „bolidą“ ir tradiciškai „užsipirkę“ valgių ir gėrimų pusryčiams, pietums ir vakarienei, patraukėme Dzūkijos link. Mūsų pagrindinis tikslas – Dzūkijos nacionalinis parkas, plytintis 55 000 ha plote. Tai didžiausias iš penkių Lietuvoje esančių nacionalinių parkų. Čia labai gražu, miškai užima 91proc. teritorijos, plyti žemyninės kopos. Gal todėl pasiekus Dainavos kraštą, pasijunti kaip atvykęs į pajūrį. Atrodo, kad va tuoj tuoj, už posūkio ar užkilus į kalniuką, prieš akis atsivers nuostabus vaizdas į jūrą. Tiesa, jūros taip ir nepamatėme, bet kelias (nors tikriausiai reikėtų sakyti – akylus šturmanas) mus atvedė prie Ūlos upės. Jūros neišvydom, bet smėlėti upės krantai bei juos supantys pušynai savo grožiu niekuo nenusileidžia pajūriui. Tikėjomės pakelėje pamatyti daugybę nuorodų, nukreipiančių keliautojus Ūlos akies link bet…čia mus vėl gelbėjo šturmanas (nuorodų Dzūkijoje pasigedome ne vieną kartą).


Ūlos akis – šaltinis, esantis Ūlos upės kairiajame krante. Iš pirmo žvilgsnio jis atrodo kaip nedidelė (kelių metrų ilgio ir pločio) bala. Tačiau, įsižiūrėjus į skaidrų vandenį, matyti jame kunkuliuojantis smėlis, kurį į viršų kelia stiprus vandens srautas, besiveržiantis iš šaltinio dugno. Vanduo labai švarus. Tikima, kad išgėrus šio šaltinio vandens, pasemto saulėlydžio metu, galima išgyti nuo visų ligų. Kadangi dienotvarkę susiplanavome aktyvią ir įtemptą, laiko laukti saulėlydžio neturėjome ir sukrutome judėti toliau: mes juk nesergame.

Ūlos akis

Čepkelių raistas

Išvažiavome Čepkelių raisto link. Vėl ėmėme garsiai svajoti apie pelkių senį, visai nebaisų, tik su trim ragais ir ilgais nagais, tačiau ir antras bandymas (pirmasis buvo Varnikų pelkėje) jo ieškoti taip pat baigėsi nesėkmingai… Ar tik nebus tas pelkių senis išgalvotas personažas?… Tiesa, Čepkelių gamtiniame rezervate galima lankytis tik su direkcijos leidimu. Pakelėse stovėjo grėsmingi ženklai “lankymas draudžiamas”. Bet kam kuriamos taisyklės? Taip, tam kad jas laužytume. Mes tyliai ramiai, apsimetę kad ženklų nematom (nepaisant to, kad prie vieno tokio nusifotografavome), patraukėme tiesiu taikymu tolyn. Įsilipome I bokštelį, iš kurio puikiai matosi didelis pelkynas.

Vaikščiojome mediniais takeliais. Tiesa, ne visi, nes operatorius nervino pelkių senį ir bandė lakstyti šalia tako, kol neįklimpo ir nesušlapo batų ir kelnių. O mes klykėm “pelkių seni, atiduok Tomą!”. Bet operatorius sausomis kojomis – ne operatorius :). Grįžinėjant atgal, pamatėm mašiną, kuri kažkokiu būdu prasibrovė pro “šlagbaumą”, taigi tyliai “išnešėme kudašių”…maža ką, pričiups kas nors nekaltus vaikučius po draudžiamą teritoriją vaikščiojančius (nematėm jokio ženklo, prie o nesifotografavom ir išvis nežinom apie ką kalba eina). Kad kelias atgal neprailgtų, linksmasis operatorius čiupo kažkokią ant kelio besimėtančią šaką ir nusivijo mus per mišką…

Linksmasis operatorius...

Štai taip buvo sugalvotas komandos pavadinimas

Skuodėme iki pat “šlagbaumo”, ant kurio “pakibome” pailsėti. Įdomu tai, kad iki šiol nebuvome sugalvoję komandos pavadinimo. Galvose sukosi įvairios mintys, tačiau tai vienas tai kitas kilusią mintį sukritikuodavome ir likdavome nieko nepešę. Ir, ką Jūs manote? O gi pakibus šitaip atsipūsti vairuotoja uždainavo: „Mes keliaujam taip kaip norim, mes keliaujam aukštyn kojom“. Čia pat pasigirdo šūksnis: Wooohooo!!! Komandos pavadinimą jau turime.

Pakylėti, laimingi ir pailsėję kabėdami žemyn galva, šokome į mašiną ir nurūkome toliau. Kažkas per langą šūktelėjo: mes dar sugrįšim!!! Būtinai sugrįšim, nes mokomojo pažintinio tako per raistą mes taip ir neperėjome. Tiesa, sumanusis šturmanas patikino, kad tolimesnį kelionės tikslą – Musteikos kaimą, galime greičiau ir lengviau pasiekti važiuodami miško keliuku, todėl nubirbėme gilyn į mišką...

Kur mes klaidžiojom

Tačiau kelias vis labiau siaurėjo, miškas tankėjo, o keliose sankryžose, išsiskyrus šturmanų nuomonėms, nežinojome kaip grįžti „ant asfalto“. Kadangi kompaso neturėjome, nusprendėme orientuotis pagal saulę. Kažkaip kelią atgal radome: valio, mes išmokome orientuotis gamtoje be navigacijos ir visokių kitokių „navarotų“!!!!! :)

Bitininko namelis

Toliau kelionę tęsėme be didesnių nuotykių: pravažiavome etnografinius Marcinkonių ir Musteikos kaimus. Atrodo, tarsi čia būtų sustojęs laikas: neasfaltuoti keliukai, prie senovinių tvorų rymančios babytės... Viena jų, pamačiusi mūsų apdulkėjusį „bolidą“ susirūpinusi ėmė mosikuoti rankomis ir klausti „mažu mes ku pamiršom i gryžom“. Nesupratom, ką mes galėjome pamiršti ir kur mes grįžom, tačiau maloniai pasisveikinome ir, sužinoję kur gi čia tas Bitininko namelis, pamoję senolei patraukėme toliau. Taigi, Bitininko namelį Musteikos kaime radome nesunkiai. Krykštaudami palakstėm po sodybos kiemą, išbandėme sūpuokles, pasisėmėm vandens iš šulinio, užsimaukšlinę dailias kepures su tinkliukais ir susiradę rūklį (prietaisą bitėms rūkyti, imant medų, tikrinant avilį) pakopinėjome medaus iš tuščių avilių, prieš tai dėl visa ko kokius penkis kartus įsitikinę, kad juose tikrai nėra nė mažiausios bitutės... Tik į vidų užeiti nepavyko (gal bitininkas mus pamatęs pakraupo ir užsirakino?).

Toliau keliavome Merkinės, didžiausios Dzūkijos nacionalinio parko gyvenvietės, link. Miestelis įsikūręs labai gražioje vietoje – Nemuno ir Merkio santakoje. Visas grožis atsiveria užkopus ant Merkinės piliakalnio. Merkinė – garsus praeities miestas, svarbus administracinis, švietimo ir religijos centras, vienas svarbiausių Rytų Europos XIV a. miestų. Dėl savo strategiškai geros vietos (Merkio ir Nemuno santaka, pilis, piliakalnis) Merkinė buvo tikra rakštis kryžiuočių „kumpiuose“, bandant prasiveržti gilyn į LDK žemes. Po Žalgirio mūšio savo gynybinę reikšmę miestelis prarado, o laikui bėgant tapo tiesiog savo istorine praeitimi garsia gyvenviete.

Merkinės piliakalnis

Užsiropštę ant piliakalnio, pasigrožėjome sužaliavusia Tėvyne. Gražu čia pas mus…Ir netgi labai… Kai atgavome žadą, supratome kad skrandukai vien gražiais vaizdais nepasisotina (o mes jau galvojome...), tad prisiminę, kad turime dešrelių ir agurko, su šiuo turtu nubėgome link Nemuno, tačiau... Ten nebuvo taip jauku ir gražu kaip prie praėjusios kelionės metu aplankytų Elektrėnų marių, tad, nuriję alkio kirminą, vėl sušokome į savo keturratę ir patraukėme Balbieriškio link. Kiekvienas keliauninkas buvo griežtai įpareigotas pakeliui dairytis gražių vietų pietums, o šturmanas – įdėmiai sekti žemėlapį. Po keliolikos minučių, skriejant tarsi ant sparnų, keleiviai vienbalsiai sušuko: „Oh, kaip gražu!!!“ ir, sucypus padangoms bei vairuotojai sėkmingai suvaldžius situaciją, išlipome prie Balbieriškio atodangos – dar vienos puikios vietelės paganyti akis į Nemuną.

Vaizdas į Nemuną nuo Balbieriškio atodangos

Kelionė ėjo į pabaigą, o pietų vis dar nebuvo... Visai netikėtai, nusukę į siaurutį keliuką kažkur šalia Birštono, atradome gražią vietą prie Nemuno išsikepti dešrelių ir atsigaivinti alumi. Grožėjomės besileidžiančia saule, kažko sunerimusiais kirais... Pasidalinome dienos įspūdžiais: Čepkeliuose pamatėme stirną ir teterviną, pripažinome Merkinę gražiausia vieta tėvynėje, o Musteikos kaimą – svajonių atostogų vieta...  Į Vilnių parvažiavome jau sutemus. Vairuotoja džiūgavo, kad prieš kelionę neplovė automobilio – pavažinėjus Dzūkijos parko keliukais, einančiais per etnografinius kaimus, jis buvo „mažumėlę“ pakeitęs spalvą (ir Ievai nematant, mūsų apipaišytas ir aprašinėtas). Neveltui vairuotoja, pamačiusi iš tolo atidulkant kitą mašiną, klykdavo “uždaroooom langus!!!”. Tik liko neaišku, ar čia mes po Dzūkiją grybavom (kaip kad ir priklauso Dzūkijoje) ar tikrai buvo per mažai nuorodų kelyje, nes Ūlos akį ir Čepkelių mokomąjį taką suradome ne iš karto, oj ne iš karto…



Laukite tęsinio…